Skocz do zawartości

Zablokowane Religio! Szkoła to nie miejsce dla ciebie!


Thomas Tuchel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

szkolato.png.185e038b42659e1ac9d269f85268b0e1.png

Plakat fundacji wolność od religii.

 

Czy warto aby w publicznych szkołach za pieniądze podatników były organizowane zajęcia z religii? Z przedmiotu na który uczęszcza coraz mniej uczniów, a nie rzadko ciężko stworzyć grupę nawet z całego konkretnego rocznika? Czy religia to w ogóle nauka? Dziś przedstawię kilka powodów dla których religię należy usunąć ze szkół.

 

 

 

1. Sprawy religii w szkole reguluje konkordat dzięki czemu MEiN, ani żadna komisja naukowa nie ma wpływu na podstawę programową i treści poruszane podczas zajęć. Na lekcjach religii więc często są przedstawiane denializmy na co nie ma miejsca w szkole, której elementarnym obowiązkiem jest nauka, a nie jej przeczenie. Głoszenie na lekcjach religii przez księży i katechetów, że antykoncepcja jest zła, homoseksualizm nienaturalny, a in-vitro niemoralne jest szkodliwe dla społeczeństwa, a dla niektórych bardzo krzywdzące.

 

2.Religia niezależnie od szczebla edukacji, czy jest to szkoła podstawowa, czy ponadpodstawowa jest aż dwa razy w tygodniu! Dla porównania dużo ważniejsze i ciekawsze przedmioty jak fizyka, geografia, biologia, chemia są tylko jeden raz (chyba, że wybierzemy rozszerzenie). Religia często też jest w trakcie zajęć co po uwzględnieniu liczby na nią uczęszczających jest absurdem, ponieważ wielu uczniów ma w tym momencie "okienko" w planie.

 

3.Oceny z religii widnieją na świadectwie i liczą się do średniej. Jest to niesprawiedliwe ponieważ ułatwia zdobycie czerwonego paska na świadectwie. Religia jako przedmiot nieobowiązkowy nie powinna podlegać ocenia, a kończyć się jedynie informacją o uczestnictwie. 

 

4. Problem związanym z samą obecnością duchownych i katechetów w szkole jest ich ciągła chęć narzucania młodzieży jak mają się bawić i jak spędzać wolny czas. Kiedy tylko w okolicach listopada w szkole pojawiają się plakaty o haloweenowej zabawie są pierwsi do krytyki i chęci powstrzymania nas przed dobrą zabawą. Gdy przyjdzie do organizacji tęczowego piątku to niejednokrotnie chcą się zesrać strasząc potępieniem i mówiąc, że to zło.

 

5. Religia w szkole to w zasadzie nauka o religii rzymskokatolickiej - jest to dyskryminacja uczniów o innych wyzwaniach. Wiadomo, że w polskim społeczeństwie właśnie ta religia jest dominująca, ale szkoła jest miejscem dla wszystkich.

 

6. Często na lekcje religii uczęszcza bardzo mała liczba osób, choć często są do tego przymuszani przez rodziców wbrew własnej woli co jest poważnym naruszeniem władzy rodzicielskiej i autonomii dzieci oraz łamaniem konstytucji gwarantującej wolność wyznania każdemu obywatelowi.

 

Religia w szkołach przynosi dużo zła, a mało korzyści. Jedyną dopuszczalną formą tego przedmiotu powinno być religioznawstwo gdzie uczniowie mogliby zdobyć ogólną wiedzę nt zasad i kultury związanych z danym wyznaniem. Najlepszą decyzją jednak byłoby usunięcie tego przedmiotu ze szkół, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć np. na lekcje angielskiego. 

 

 

źródła:https://wolnoscodreligii.pl/

https://liberte.pl/5-argumentow-na-rzecz-religii-w-szkole-ktore-mnie-nie-przekonuja/

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27582622,kilka-argumentow-dla-katolikow-za-wyprowadzeniem-religii-ze.html

wiedza własna

  • Lubie to ! 2
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Lotencjusz zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie