Skocz do zawartości

Zablokowane O co chodzi z Wołyniem?


Thomas Tuchel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

muzem.png.db596871dcf0ef099fafa579af39854b.png

Źródło:https://muzhp.pl/pl/c/1121/wolyn-1943-po-siedemdziesieciu-latach-ukrainski-plan-polski-odwet

 

          11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. W 1943 roku na terenach II Rzeczpospolitej okupowanej przez Rzeszę Niemiecką Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała rzezi na polskiej mniejszości zamieszkującej dawne województwo Wołyńskie. Wydarzenie to przez niektórych służy do budowania podziałów pomiędzy polskim i ukraińskim społeczeństwem. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć tło historyczne tamtych wydarzeń. Zapraszam na podróż po XX-wiecznej Europie.

 

 

Odzyskanie niepodległości przez Polskę

 

11 listopada 1918 roku o godzinie 05:00 w Compiègne przedstawiciele Cesarstwa Niemieckiego podpisali kapitulację. Umowa weszła w życie sześć godzin później o 11:00 i oficjalnie zakończyła się I Wojna Światowa. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Piłsudskiemu, a trzy dni później również cywilną. Wtedy Józef Piłsudski wysłał notę informującą opinię międzynarodową o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Państwa ententy podczas konferencji pokojowej w Paryżu przeforsowały projekt plebiscytów rozstrzygających o dołączeniu do Polski ziem spornych oraz nie zgodziły się na włączenie do IIRP ziem zamieszkiwanych w większości przez Ukraińców i Białorusinów. Dodatkowo Polska podpisała mały traktat wersalski dotyczący ochrony praw mniejszości narodowych zamieszkujących IIRP.

 

 

mapa2.png.98423fc406bc590d13827fc25319cf0d.png

Mapa Polski po odzyskaniu niepodległości//Wikipedia

 

Powstanie URL i ZURL

 

Gdy w Rosji po rewolucji władzę przejęli bolszewicy na ogłoszenie swojej niepodległości zdecydowała się Ukraina. Powstała wówczas Ukraińska Republika Ludowa (URL), państwo to od początku istnienia zmagało się z wieloma problemami w tym słabą armią co bolszewicy chcieli wykorzystać, aby włączyć URL do Rosji. Wielu Ukraińców zamieszkiwało również Galicję Wschodnią i również marzyło o niepodległości, dlatego w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku Ukraińcy zajęli większość Galicji Wschodniej wraz z Lwowem i w ten sposób powstała niezależna od URL Zachodnioukraińska Republika Ludowa (ZURL) 

 

 

Wojna polsko-ukraińska 

 

Przedstawiciele IIRP byli niezadowoleni z powstania ZURL, gdyż przypisywali sobie prawo do Lwowa. Wbrew decyzją podjętym na konferencji pokojowej w Paryżu, Polska chciała włączyć do IIRP tereny ZURL. Walki trwały w Galicji Wschodniej, Lwowie oraz Wołyniu. Ostatecznie Polska wygrała i dokonała się inkorporacja terytorium ZURL do II Rzeczpospolitej.

 

 

 

Ekspansywna polityka terytorialna Piłsudskiego

 

Piłsudski prowadził bardzo ekspansywną politykę terytorialną, nie uznawał chęci posiadania niepodległości przez niektóre państwa poprzez roszczenia terytorialne do ziem należących przed rozbiorami do I Rzeczpospolitej, która była państwem wielonarodowym. W IIRP wśród wielu panowało przekonanie o słuszności koncepcji inkorporacji zakładając nie tylko włączenie do Polski terenów należących do innych państw, ale również nacjonalizację osób o innej narodowości w celu utworzenia państwa jednonarodowego. Taka polityka była złamaniem podpisanego przez Polskę małego traktatu wersalskiego. Po I Wojnie Światowej powstała Republika Litewska, która mimo deklaracji niepodległościowej była uznana przez rząd Polski za ich terytoria. W 1919 roku doszło do wojny polsko-litewskiej w wyniku, której część litewskich terytoriów wraz z Wilnem została włączona do II RP. Mniejszości narodowe zamieszkujące Polskę w okresie międzywojennym nie były zadowolone z siłowego włączenia do IIRP. W spisie powszechnym przeprowadzonym w 1921 roku tylko 69% mieszkańców było Polakami.

 

 

 

W 1920 roku URL zostało całkowicie anektowane przez Rosyjską Socjalistyczną Republikę Radziecką - Ukraina mimo silnej tożsamości narodowej i chęci niepodległości ponownie przestała istnieć jako niezależne państwo.

 

Kim był Stepan Bandera?

 

Stepan Bandera był ukraińskim politykiem walczącym o niepodległość swojego państwa. Jako działacz ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego organizował ataki terrorystyczne przeciwko IIRP i ZSRR. Między innymi zaplanował dokonanie zamachu na polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, którego ukraińscy nacjonaliści zamordowali 15 czerwca 1934 roku w Warszawie. Bandera również rok wcześniej dokonał zamachu na konsulat sowiecki we Lwowie. Bandera został aresztowany i skazany na dożywocie, więzienie opuścił po  wybuchu II Wojny Światowej i założył Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), której zbrojnym ramieniem było UPA. 

 

bandera.png.a343e082c453a05ff866f3156a158fce.png

Stepan Bandera//Wikipedia

 

 

II Wojna Światowa - Operacja Barbarossa

 

1 września 1939 roku Rzesza Niemiecka zaatakowała II Rzeczpospolitą, a 17 września od wschodu ZSRR. Zarówno tereny URL jak i ZURL znalazły się pod okupacją Związku Radzieckiego. Niemcy mimo sojuszu z Sowietami planowali dokonać na nich inwazji, a do akcji dywersyjnych wykorzystywali Banderę, która chętnie pomagała Niemcom licząc na powstanie niepodległej Ukrainy. W 1941 roku rozpoczęła się inwazja Rzeszy na ZSRR (kryptonim Operacja Barbarossa). Niemcy początkowo odnosili liczne sukcesy pokonując każdego dnia ogromne odległości wzdłuż ZSRR. Kiedy tereny zamieszkiwane przez Ukraińców znajdowały się pod niemiecką okupacją w 1941 roku we Lwowie Bandera ogłosił powstanie niezależnego państwa ukraińskiego, za co miesiąc później został aresztowany przez Niemców i umieszczony w obozie koncentracyjnym. Hitler wykorzystał dążenie Ukrainy do niepodległości do ułatwienia sobie inwazji na ZSRR, jednak sam nie chciał powstanie państwa ukraińskiego, gdyż zgodnie propagandą Rzeszy Słowianie mieli być tylko niewolniczą siłą roboczą imperialnej III Rzeszy.

 

 

 

 

Wołyń 1943

 

W 1943 roku na terenach ZURL będących pod okupacją IIRP okupowanej przez Rzeszę Niemiecką. Ukraińcy napędzani przez nacjonalistyczne ruchy chcieli pozbyć się z zamieszkiwanych przez siebie terenów polskiej mniejszości narodowej. Ukraińcy zamieszkujący te tereny nie lubili Polaków za zawłaszczenie sobie ich terenów przez Piłsudskiego oraz prowadzenie polityki nacjonalizacji mniejszości. UPA ze wsparciem nacjonalistów ukraińskich dokonało ludobójstwa na Polakach zamieszkujących tamte tereny, zabito ok.50-60 tys. Polaków, a w odwecie zginęło kilka tysięcy Ukraińców.

 

 

Rzeź Wołyńska była ogromną zbrodnią przeciw ludzkości. Nie możemy usprawiedliwiać mordowania niewinnych ludzi, ale nic nie dzieje się bez przyczyny - wówczas relacje polsko-ukraińskie były napięte, a trwającą od kilku lat II Wojna Światowa "przyzwyczaiła" ludzi do mordu. Historia jest ważna i trzeba o niej pamiętać, ale nie wolno jej wykorzystywać do tworzenia podziałów pomiędzy narodami, bowiem współcześni Ukraińcy nie mają z Rzezią Wołyńską nic wspólnego, a obecni Polacy z okupacją ZURL. Główną funkcją historii powinno być wyciąganie wniosków. Z powyższej przede wszystkim NIGDY WIĘCEJ WOJNY, NIGDY WIĘCEJ FASZYZMU I IMPERIALIZMU! 

 

Źródła: Wikipedia,https://dzieje.pl/postacie/stepan-bandera-1909-1959, Poznać Przeszłość. Wiek XX, Nowa Era.

  • LOVE <3 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł @ Olka bierz przykład z kolegi a nie tylko o tych narkołykach, chętnie bym zobaczył więcej takich tematów. Leci plusik :3:

  • kekw 1
  • LOVE <3 1

IMG_3591.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Lotencjusz zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie