Skocz do zawartości

Zablokowane [ZAMKNIĘTY]Nasze Koty


Oras
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 
Dzisiaj krótki materiał o naszych kociakach :przytulas: 
Wybrałem parę ciekawych faktów na ich temat. 

 

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0216.gif

 

Mruczenie to dźwięk, którego źródła powinniśmy szukać w krtani – to właśnie głównie mięśnie tego narządu odpowiadają za charakterystyczny, niski, wibrujący dźwięk, wydobywający się z okolic kociego gardła. Koty mruczą z zamkniętym pyskiem oraz robią to zarówno na wdechu, jak i wydechu. 


kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif

 

Mruczenie to jeden z pierwszych przekazów, który trafia do kociego noworodka. Dzieje się tak, ponieważ towarzyszące mu wibracje uśmierzają ból i pomagają rozluźniać mięśnie. Z tego powodu często zdarza się, że kotki mruczą przy porodzie, a drgania automatycznie przechodzą na maluchy.


kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif

 

Koty wykorzystują też mruczenie w kontaktach społecznych. Jeśli jeden kot leży, a drugi podchodzi do niego mrucząc, może być to zaproszenie do zabawy lub też chęć położenia się obok i wspólnego odpoczynku. Bywa też, że jeśli między zwierzakami są napięte stosunki, a nagle jeden z nich podejdzie do drugiego głośno mrucząc.


kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif


 Mruczenie ma następujące korzystne dla zwierzaka skutki. Jakie?  Lepiej regenerują się złamania kostne, łatwiej się im oddycha, zmniejsza ból i obrzęki, oraz szybciej goją się rany po operacjach.


kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif


Czy koty nas kochają?
Koty, które witają swojego opiekuna po jego powrocie do domu: miauczą, kręcą się pod nogami, ocierają, mruczą. To nic innego jak wyraz radości z ponownego spotkania. A zatem skoro kot się cieszy, oznacza to, że człowiek jest dla niego ważny. Koty, które
liżą swoich opiekunów – zwłaszcza po głowie czy twarzy. U kotów kontakt społeczny przede wszystkim koncentruje się w okolicach głowy, a wzajemne mycie tego obszaru to świadectwo dużej zażyłości połączonej z poczuciem bezpieczeństwa. 


kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif


Co mówi koci ogon?
Koty zazwyczaj wykorzystują ogon do wysłania komunikatu na odległość lub do przekazania za jego pomocą bieżących emocji. Ogon wyprężony w górę lub lekko zagięty na końcu tak zwykle noszą ogony zwierzęta pewne siebie. Ogon przyklejony do ciała lub schowany pod brzuchem – to z kolei często sygnał strachu, lęku lub niepewności. Ocieranie się ogonem o człowieka lub inne zwierzę – to bardzo przyjazny sygnał wyrażający chęć bliskości i duże zaufanie.

 

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0045.gif

 

Koci węch.
Zmysł węchu aktywuje się jako pierwszy po urodzeniu i zazwyczaj pozostaje z kotem do końca życia. To dzięki powonieniu maluchy rozpoznają swoją mamę, a zdolność odbierania jej specyficznych feromonów uspokaja je i wprowadza poczucie bezpieczeństwa. Ludzki nos wyposażony jest w ok. 20 milionów receptorów rejestrujących zapachy, podczas gdy koci nos, który jest przecież zdecydowanie mniejszy, posiada takich receptorów ok. 100 milionów. Część badaczy uważa, że zapachy, które koty analizują z wykorzystaniem narządu Jacobsona są przez nie zapamiętywane na całe życie. 

 

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0068.gif

 

  • Dzięki ! 1
  • LOVE <3 1
  • Wkurzony 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie