Skocz do zawartości

Zablokowane #94 - Koński sen


kajusia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

CIEKAWOSTKA NA DZIŚ (2).png

 

Dorosły i zdrowy koń bardzo chętnie sypia na stojąco i mówi się, że widok leżącego konia zawsze oznacza coś złego. Wcale nie trzeba panikować, koń może położyć się nawet bez powodu, a czasem po prostu dla zabawy. Jak to jednak możliwe, że koń może spać na stojąco i się nie przewrócić?

Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa inżynieryjno-genetyczna, ale wyjaśnimy to jasno i przejrzyście: koń posiada niezwykłe ukształtowanie ciało, nazywane aparatem ustaleniowym. Kiedy my usypiamy, to pierwszą reakcją naszego organizmu jest rozluźnianie naszych mięśni, dlatego, kiedy usypiamy dla przykładu w autobusie (albo na wykładzie), to nasza głowa nam co chwilę „leci„, co nas wybudza, a gdybyśmy próbowali usnąć na stojąco, to zwyczajnie ugięłyby się pod nami nogi i byśmy się przewrócili.

Końskie mięśnie są też rozluźniane w trakcie zasypiania, jednak jego szkielet i ścięgna można „zatrzasnąć„ w pozycji stojącej w taki sposób, że mięśnie nie są w ogóle napięte. Porównując to do naszej ludzkiej sytuacji, wystarczy wyobrazić sobie chwilę, w której siedzimy na krześle, czy w fotelu i udaje nam się tak podeprzeć ręką głowę, żeby ta utrzymywała się w równowadze, nawet jeśli rozluźnimy wszystkie mięśnie.

Koń robi dokładnie to samo, tylko wewnątrz swojego ciała. Staje w miejscu i prostuje mocno nogi, aby zablokować stawy – wykorzystuje do tego specjalne włókna ścięgien, a niektóre stawy mają nawet specjalnie przesuniętą rzepkę, która w momencie przechodzenia w tryb snu, przestawia się tak, by zablokować możliwość zginania stawu. I koń stoi, bez żadnego wysiłku, bez marnowania energii. Po śnie znów trzeba się „odtrzasnąć„ więc koń znów musi się bardzo mocno wyprostować, by stawy wróciły na swoje miejsce. 

 

źródło//

https://ciekawe.org/2018/09/13/5-nieoczywistych-ciekawostek-o-koniach/

  • Lubie to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie