Skocz do zawartości

Zablokowane Dzień Mamy - Krótki artykuł


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

dzien-matki.jpg.a60edc10e576fd189161e879cbfba490.jpg

Zawsze ciekawiło mnie skąd biorą się różne święta. 
Dziś dzień mamy i postanowiłam to sprawdzić. 
Każdy wie co to za święto i zna datę, ale czy wiesz kiedy zapoczątkowano obchody tego święta, albo skąd naprawdę się wzięło? 
Pokrótce odpowiedziałam na to pytanie - WAM i SOBIE.

DZIEŃ MATKI - obchodzone w Polsce jest 26 maja.

boginia-izyda-isis.webp.8d0ddf59125d2cd918a63346fadc1175.webp
Egipt: Bogini, Izyda

grecka-boginia-reja-i-rzymska-cybele.webp.c575d5559f6bcc7431b9240e84b3b881.webp
 Boginia Reja oraz rzymska Cybela

"Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki (Mothering Sunday). Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej." - Wikipedia

 1907 roku z inicjatywy Jarvis w kościele Andrews Methodist Episcopal Church w Grafton (Zachodnia Wirginia) odprawione zostało pierwsze nabożeństwo w intencji wszystkich matek.

Dzień Matki obchodzić zaczęto oficjalnie w 1914 roku. Wtedy to Kongres ogłosił drugą niedzielę maja świętem narodowym jako Dzień Matki. 

Kilka lat później przeróżne działalności zaczęły sprzedawać swoje produkty na ten specjalny dzień. 

Pierwszy raz święto to celebrowane było w Krakowie 26 maja 1914 roku. Do II wojny światowej nie przypadał on w jeden, konkretny dzień. Obecnie Dzień Matki obchodzimy jednak 26 maja. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki przypada właśnie 26 maja.

W niektórych krajach Dzień Matki świętuje się razem z Dniem Kobiet, czyli 8 marca. Najwięcej krajów, w tym USA, Kanada, Ukraina, Niemcy, Włochy i Chiny świętują w drugą niedzielę maja. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii jest to czwarta niedziela Wielkiego Postu. W krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie Dzień Matki obchodzony jest często 21 marca. We Francji i Szwecji – w ostatnią niedzielę maja.

Każdy kraj obchodzi dzień matki inaczej. 
W Polsce to przeważnie kończy się na dawaniu prezentów, w innych natomiast są specjalne obchody, imprezy, modlitwy, a nawet składanie darów. 


/Żródła: Wikipedia, dorzeczy, interia, onet, dzienmatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie skonstrułowany artykuł, jest dosyć krótki, ale zawiera sporo informacji. Pamiętajcie, aby złożyć życzenia swoim mamom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie